Co to jest tomografia komputerowa

cze 3, 2013

Co to jest tomografia komputerowa

Jeżeli Ciebie lub kogoś Ci bliskiego czeka tomografia komputerowa, z pewnością zastanawiasz się, czym charakteryzuje się to badanie. Nie musisz się obawiać, ponieważ jest to nieinwazyjna i bezbolesna metoda diagnostyki. Na czym polega?

Trzeba zacząć od tego, że tomografia komputerowa wykorzystuje promienie rentgenowskie, zwane promieniowaniem X. Jej zasadniczym celem jest uwidocznienie badanych tkanek i narządów. Podstawową zasadą działania TK jest odwzorowanie poszczególnych narządów w przekrojach, a dokładniej – warstwami.

Jak wygląda badanie? Tomograf prześwietla określony odcinek ciała wiązką promieni. Następnie dokonywany jest pomiar ich pochłaniania przez tkanki różniące się między sobą gęstością. Pochłanianie promieniowania umożliwia uzyskanie obrazu o różnych odcieniach szarości.

W dzisiejszych czasach nowoczesne techniki komputerowe umożliwiają wtórną obróbkę obrazu, dzięki której lekarz może otrzymać rekonstrukcje płaszczyznowe bądź trójwymiarowe. Wyniki badania są znacznie dokładniejsze i zdecydowanie bardziej pomocne w precyzyjnym diagnozowaniu pacjenta.

Dodaj Komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>