Co to jest ultraszybka TK

cze 5, 2013

Ultraszybka TK jest to nowa technologia stosowana w diagnozowaniu chorób serca. Na czym polega?

Przede wszystkim ultraszybka TK (bądź CT) należy do badań tomografii komputerowej, która jest jedną z metod diagnostycznych pacjentów. Wykorzystując promienie rentgenowskie oraz technologię komputerową tworzy przekroje obrazów (zwane plastrami) poszczególnych części ciała. Za pomocą ultraszybkiej tomografii komputerowej można badać serce. Dlaczego?

Ultraszybka TK wykrywa bardzo małe ilości wapnia w sercu oraz tętnicach wieńcowych. A to właśnie poziom wapnia wskazuje zmiany, które mogą doprowadzić do zablokowania tętnicy wieńcowej bądź nawet spowodować zawał serca.

Tak samo jak w badaniu tomografii komputerowej, podczas ultraszybkiej TK należy powiadomić lekarza o ewentualnej ciąży, zdjąć biżuterię, w razie potrzeby – ubranie, które zostaje zastąpione specjalną koszulką oraz leżeć nieruchomo w trakcie całej procedury.

Ultraszybka TK to jedna z najlepszych metod wczesnego diagnozowania pacjentów cierpiących na chorobę wieńcową, zanim jeszcze pojawią się pierwsze objawy dolegliwości. Pozwala na szybką pomocom osobom, które znajdują się w grupie najwyższego ryzyka.

Dodaj Komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>