Czym charakteryzują się nowoczesne środki kontrastowe

cze 8, 2013

Nowoczesne środki kontrastowe stosowane w tomografii komputerowej powinny odznaczać się zestawem odpowiednio zrównoważonych właściwości fizykochemicznych. Należą do nich osmolalność, lepkość oraz stężenie jodu.

Osmolalność powinna być na jak najniższym poziomie. Jest odpowiedzialna przede wszystkim za dobrą tolerancję podanego środka kontrastowego przez organizm. Lepkość zaś daje możliwość podania kontrastu z odpowiednią prędkością. Także powinna być niska, a jej zadanie polega na pomocy w uzyskaniu jak najwyższej jakości obrazów. Z kolei stężenie jodu musi być jak najwyższe. Dlaczego? Dzięki niemu również uzyskuje się jak najlepsze obrazy, a do tego pozwala na zredukowanie objętości podawanego kontrastu.

Każdy z czynników wzajemnie na siebie oddziałuje i w dużym stopniu wpływa na przydatność określonego środka kontrastowego w danym badaniu. Najkorzystniejsze dla badanego pacjenta jest podanie kontrastu o jak najwyższym stężeniu jodu i jak najmniejszej lepkości. Niemniej jednak, jak każde środki medyczne, mogą powodować poważniejsze bądź mniej poważne działania niepożądane.

Dodaj Komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>