Generacje tomografów komputerowych

cze 11, 2013

Tomografia komputerowa to jedno z nowocześniejszych badań diagnostycznych, które bezustannie się rozwija i doskonali. Jak do tej pory powstały cztery generacje tomografów komputerowych, spośród których do dzisiejszych badań używa się III oraz IV generacji. Ale zacznijmy od początku.

Pierwsza generacja tomografów komputerowych używała cienkiej wiązki równoległej, którą kierowano na jeden bądź dwa detektory. Dzięki ruchowi translacyjno-obrotowemu lampy rentgenowskiej oraz detektora uzyskiwano obraz. Lampa i detektor były nieruchome względem siebie. W drugiej generacji pozostawiono ruch translacyjno-obrotowy, ale wzrosła liczba detektorów i zmieniono kształt wiązki na wachlarzowaty. Zmniejszył się czas wykonania badania, a pojedynczy skan trwał od 10 do 90 sekund. Trzecia generacja to wielki przełom dokonany przez firmę General Electric w roku 1975. Wyeliminowano ruch translacyjny, co zmniejszyło czas skanowania do 10 sekund. Zdecydowanie poprawiły się względy praktyczne tomografii komputerowej. Dotychczas badano wyłącznie głowę i kończyny, a od tamtej pory można było także zobrazować stan płuc i jamy brzusznej.

Dzisiaj w tomografach komputerowych trzeciej generacji czas skanowania wynosi nawet poniżej 1 sekundy. Jeżeli chodzi o czwartą generację, to została ona przedstawiona niemal równolegle z trzecią. Zastosowano w niej pierścień detektorów, a ruchoma była tylko lampa rentgenowska. Obecnie liczba detektorów wynosi nawet do około 5 tysięcy.

Współczesny aparat do tomografii komputerowej składa się z gantry, stołu, konsoli operatora, komputera oraz monitora i generatora wysokiego napięcia. Bez tej metody diagnostycznej rozpoznanie wielu chorób byłoby utrudnione bądź wręcz niemożliwe.

Dodaj Komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>