Jak przygotować się do badania tomografii komputerowej

cze 14, 2013

Czeka Cię badanie tomografii komputerowej? Musisz wiedzieć, jak się do niego przygotować, aby odbyło się szybko i bezproblemowo.

Najważniejsze to stawić się na czczo. Nie można jeść co najmniej 5 godzin przed badaniem, ale najlepiej upewnij się co do dokładnego czasu u swojego lekarza. Sprawa może inaczej wyglądać w przypadku tomografii przewodu pokarmowego czy brzucha. Do pracowni należy zgłosić się około 30 minut przed badaniem. Jeżeli spodziewasz się korków, lepiej wyjedź wcześniej. Na tomografię czeka się dość długo, więc lepiej nie przegapić swojej kolejki. Ważne jest także, aby wziąć ze sobą skierowanie oraz dokumentację medyczną. Wcześniejsze zdjęcia bądź wyniki mogą być ważne podczas diagnozowania. Czasami niezbędne są również badania krwi z oznaczeniem poziomu kreatyniny oraz mocznika, jeżeli konieczne będzie podanie środka kontrastowego. Jeżeli masz chorą tarczycę, musisz poprosić swojego lekarza o zaświadczenie potwierdzające brak przeciwwskazań do jego podania. O wszelkie dodatkowe informacje możesz zapytać w trakcie zapisu.

Potem pozostaje Ci już tylko słuchać zaleceń lekarza i spokojnie podejść do badania. Pamiętaj, aby pozostać nieruchomo w trakcie procedury, a badanie odbędzie się bez komplikacji.

1 komentarz

  1. Paweł

    Miałem wykonywaną tomografię jamy brzusznej. Nie mogłem jeść pięć godzin przed badaniem i musiałem zabrać ze sobą 1,5 litrową butelkę wody. Zacząłem ją pić godzinę przed tomografią, ale dopiero wtedy, gdy znalazłem się w gabinecie. Wszystko poszło sprawnie i bezproblemowo. Trzeba tylko pamiętać o dokumentach i stawić się na czas.

Dodaj Komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>