Jak wygląda badanie tomografii komputerowej

cze 17, 2013

Jak wygląda badanie tomografii komputerowej

Badanie tomografii komputerowej to jedna z metod diagnostycznych. Na szczęście jest bezinwazyjna i bezbolesna, jednak pomimo tego często wywołuje strach. Jeżeli i Ty obawiasz się TK, Twoje lęki powinna zminimalizować wiedza naświetlająca proces przeprowadzania badania.

Przede wszystkim na tomografię komputerową należy zgłosić się na czczo. Co więcej, jeżeli badany będzie przewód pokarmowy, nie obejdzie się bez przyjęcia tzw. środków cieniujących bądź odpowiednich leków.

Wyżej wspomniane medykamenty są konieczne z powodu aparatu, do którego zostaje wsunięty pacjent. Chory musi położyć się na specjalnym ruchomym stole, który następnie wsuwany jest do aparatu tomograficznego. Miejsca nie ma w nim zbyt wiele, dlatego czasami ludziom – szczególnie tym cierpiącym na klaustrofobię – podaje się środki uspokajające. Tak samo postępuje się w przypadku dzieci. Jeżeli masz tego typu kłopoty, zgłoś to lekarzowi.

Badanie może trwać nawet do pół godziny, dlatego chory musi położyć się jak najwygodniej i cały czas pozostawać nieruchomo. W aparacie znajduje się głośnik i mikrofon, który pozwala na wzajemną komunikację. Jeżeli pacjent zauważy świecącą się diodę – wtedy należy wstrzymać oddech.

Następnie pozostaje już tylko czekać na wyniki, które omówi prowadzący pacjenta lekarz.

1 komentarz

  1. Monika

    Również obawiałam się tomografii, ale okazało się, że obyło się bez żadnych komplikacji. Nie potrzebowałam środków kontrastowych, a sama tomografia trwała około pół godziny. Oczywiście należy pamiętać o tym, że nie wolno się poruszać i uważnie słuchać poleceń lekarza. Wstrzymywanie oddechu jest konieczne, aby dostać wyraźne obrazy badanych organów.

Dodaj Komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>