Jak wygląda współczesny aparat tomografii komputerowej

cze 20, 2013

Współczesny aparat wykorzystywany do tomografii komputerowej znacząco różni się od pierwszych urządzeń tego typu. Przede wszystkim głowa badanego pacjenta nie musi już znajdować się w wodzie. Jak zatem wygląda jeden z najnowocześniejszych i najlepszych sprzętów do diagnozowania pacjentów?

Jest to urządzenie w kształcie pudła z podłużnym otworem bądź tunelem wewnątrz niego. To tzw. „pudło” fachowo nazywa się gantrą lub inaczej okolą. Miejsce, w którym kładzie się pacjent to ruchomy stół, który następnie wsuwany jest do środka tomografu. W środku znajduje się niewiele miejsca, dlatego tak wielu badanych czuje strach przed wykonaniem TK.

Co znajduje się wewnątrz aparatu? Są to generator, lampa rentgenowska oraz system detektorów. Obecnie instalowane lampy są ruchome, a detektory umieszcza się na całym obwodzie gantry. Poza urządzeniem, do którego wjeżdża pacjent, częścią tomografu komputerowego jest także stanowisko fachowca obsługującego sprzęt, a mianowicie konsola operatorska. Składa się ze sprzętu komputerowego, który nie tylko steruje tomografem, ale także planuje całe badanie i rekonstruuje obrazy. Osoba wykonująca badanie może być w stałym kontakcie z chorym dzięki intercomowi zamontowanemu wewnątrz aparatu.

Aparaty do tomografii komputerowej nieustannie są ulepszane dając tym samym coraz lepszą i wyraźniejszą jakość obrazu, dzięki której diagnostyka stoi na najwyższym poziomie.

Dodaj Komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>