Metody odtwarzania obrazu w tomografii komputerowej

cze 25, 2013

Metody odtwarzania obrazu w tomografii komputerowej

Istnieją trzy podstawowe metody odtwarzania obrazu w tomografii komputerowej. Jakie?

Pierwszą z nich jest metoda sumacyjna. To najstarszy, a jednocześnie najprostszy sposób, chociaż nie stosowany już w praktyce. Polega na tym, że obiekt prześwietla się z dwóch stron – poprzecznie i podłużnie. Następnie obie projekcje są sumowane i chociaż obraz jest niezbyt dokładny, to pozwala na wnioskowanie o wewnętrznej budowie. Aby poprawić jakość, należałoby dodać projekcje z ukosa.

Podstawą drugiej metody, a mianowicie metody iteracyjnej, jest znalezienie współczynnika pochłaniania poszczególnych voxelach. Ich wartości wyznaczone muszą zgadzać się z wartościami zamierzonymi. Występują trzy odmiany tej metody: rekonstrukcja jednoczesna, korekcja promień po promieniu oraz punkt po punkcie.

Ostatnią metodą jest metoda analityczna. Używana jest dzisiaj niemal we wszystkich współczesnych tomografach komputerowych. Co prawda wymaga największych mocy obliczeniowych, ale i jest najlepsza pod względem swoich wyników. Wyróżnia się tutaj dwuwymiarową analizę Fourierowską oraz metodę sumacyjną z filtrowaniem.

Metoda odtwarzania obrazu bezpośrednio wiąże się z otrzymanym wynikiem. A im lepszy wynik, tym skuteczniej można diagnozować pacjenta.

Dodaj Komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>