Odmiany tomografii komputerowej

cze 29, 2013

Tomografia komputerowa, jedno z najlepszych badań diagnostycznych, pozwalających na skuteczną pracę lekarzy występuje nie tylko w jednej odmianie. Dlaczego? Tomografię często można znaleźć pod innymi terminami, które podkreślają charakterystyczną cechę badania, na które zostaliśmy skierowani.

Pierwszą odmianą jest badanie CAT, czyli komputerowa tomografia osiowa. Ten typ badania wykorzystuje zarówno ruch lampy rentgenowskiej, jak i podłużny ruch łoża z umieszczonym na nim pacjentem. Lampa w każdym momencie może prześwietlać kolejne fragmenty ciała chorego. Tak samo jak tomografia właściwa może wymagać podania kontrastu.

Drugą odmianą jest HRCT. Jej zasadniczą cechą jest najwyższa rozdzielczość rekonstruowanego obrazu. Skanuje dokładniej, ale wybiórczo. Jest wykorzystywana do dokładnego obrazowania tkanki płucnej, a dodatkowy filtr jest w stanie wyostrzyć nawet drobne struktury badanej tkanki. HRCT nie wymaga podawania kontrastu.

Ostatnią odmianą jest wielorzędowa tomografia komputerowa, którą cechuje krótki czas badania, zmniejszenie ilości środka kontrastowego, redukcja dawki promieniowania oraz możliwość wykonania pomiarów objętościowych.

Poszczególne odmiany różnią się nie tylko rodzajem zastosowanego promieniowania X, ale również swoim zastosowaniem. Dobór odpowiedniej metody to najlepszy sposób na skuteczne zdiagnozowanie pacjenta.

1 komentarz

  1. Marek

    Uważam, że tomografia wielorzędowa to najlepsze rozwiązanie. Jest nieinwazyjna i zdecydowanie krótsza niż zwykłe badanie tomografem. Do tego daje możliwość zbadania większego obszaru ciała podczas wstrzymania oddechu oraz – jak napisano – redukuje dawkę promieniowania, co ma właściwie największe znaczenie.

Dodaj Komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>