Pierwszy aparat do tomografii komputerowej

lip 3, 2013

Pierwszy aparat do tomografii komputerowej

Rozwój tomografii komputerowej można rozpatrywać już od 1895 roku, kiedy to Wilhelm Conrad Roentgen odkrył promieniowanie rentgenowskie. Zaś pierwszy tomograf powstał dopiero kilkadziesiąt lat później, a mianowicie w 1972 roku. Został skonstruowany przez Goodfreya Newbolda Hounsfielda, inżyniera firmy EMI Ltd. Został nazwany mianem „EMI Brain Scanner”.

Jak sama nazwa wskazuje, służył wyłącznie do badań głowy. Co ciekawe, głowę pacjenta musiała otaczać woda, która ograniczała ilość promieniowania docierającego do detektorów. EMI Brain Scanner został zainstalowany po raz pierwszy w szpitalu w Wimbledonie w Wielkiej Brytanii, a dokładniej w Atkinson Morley Hospital. Jak działał?

Badana osoba wkładała głowę do wypełnionego wodą cylindra. Wokół niego na ruchomym ramieniu obracał się układ składający się z lampy oraz pary detektorów. Wykonywał ruch w zakresie od 00 do 179o, a lampa dodatkowo poruszała się ruchem liniowym na całej szerokości głowy chorego. Oś obrotu przechodziła dokładnie przez środek głowy pacjenta. Łącznie dokonywano 160 naświetleń, a pojedyncze prześwietlenie trwało od 4 do 5 minut. Badanie trwało w sumie do 25 minut, zaś obróbka jednego zdjęcia – 7 minut.

Współczesne aparaty do tomografii komputerowej są znacznie bardziej zaawansowane i pomagają w diagnozowaniu chorób praktycznie całego organizmu człowieka.

Dodaj Komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>