Przeciwwskazania do wykonania tomografii komputerowej

lip 12, 2013

Przeciwwskazania do wykonania tomografii komputerowej

Badanie tomografii komputerowej zasadniczo jest bezinwazyjne i bezpieczne. Nie ma wielu przeciwwskazań do jego wykonania.

Jedyną bezwzględną przeszkodą jest pierwszy trymestr ciąży. Diagnozowanie za pomocą tej metody jest wtedy niebezpieczne dla dziecka. Zaś – w zależności od wskazań medycznych – można jeszcze wskazać kilka względnych przeciwwskazań TK. Należą do nich drugi i trzeci trymestr ciąży oraz druga połowa cyklu miesięcznego, jeżeli zaistniała możliwość zapłodnienia.

Dużo więcej ograniczeń wiąże się z potrzebą zastosowania jodowych środków kontrastowych. Kategorycznie zakazuje się ich stosowania u osób z wolem toksycznym tarczycy bądź ostrym krwotokiem śródmózgowym. Nie powinno się także używać tego rodzaju kontrastu u dzieci poniżej 2 roku życia, dorosłych powyżej 60 roku życia, osób nadwrażliwych na jonowe środki cieniujące, chorych na ostrą lub przewlekłą niewydolność krążenia, ludzi z niewydolnością wątroby bądź nerek oraz cierpiących na astmę, rozedmę płuc, cukrzycę insulinozależną, nadciśnienie, drgawki o etiologii mózgowej, jak również jaskrę. Czasami jednak ryzyko przeprowadzania badania jest dużo mniejsze niż pozostawienie pacjenta bez możliwości przeprowadzenia tej cennej metody diagnostycznej, dlatego w takich wypadkach należy zastosować niejonowe środki cieniujące.