Rys historyczny tomografii komputerowej

lip 15, 2013

Rys historyczny tomografii komputerowej

Historia tomografii komputerowej rozpoczyna się w 1875 roku, kiedy to Wilhelm Conrad Roentgen odkrył promieniowanie rentgenowskie. Sześć lat później został nagrodzony Nagrodą Nobla, a ludzie po dziś dzień powinni być wdzięczni za to przełomowe wydarzenie.

Pierwszą pacjentką została sama żona Roentgena. Zdjęcie jej ręki było początkiem diagnostyki kostnej i płucnej. Kolejne lata prowadziły prosto do powstania pierwszego aparatu do tomografii komputerowej. Jednak zanim to nastąpiło, techniki radiologiczne były systematycznie rozwijane i doskonalone.

Na początek w 1986 roku F.H. Wiliams wprowadził technologię wykonywania zdjęć na płytach, które były pokryte bromkiem srebra. Następnie w roku 1913 G. Bucky stworzył kratkę przeciwrozproszeniową stosowaną do redukcji promieniowania rozproszonego. Co dalej? Kolejnym przełomowym wydarzeniem było wprowadzenie technik umożliwiających otrzymywanie radiologicznych obrazów przekrojów płaszczyznowych na przełomie lat 1930 i 1931. Było to ostatnie ważne odkrycie, po którym w końcu doszło do powstania pierwszego aparatu TK. W 1972 roku Godfrey Newbold Hounsfield, inżynier firmy EMI Ltd, zbudował EMI Brain Scanner. Zainstalowano go w szpitalu Atkinson Morley Hospital w Wielkiej Brytanii i chociaż służył jedynie do diagnozowania głowy, był wielkim krokiem w przyszłość.

Dzisiejsze aparaty służące do tomografii komputerowej przeszły wielką przemianę. Obecnie trudno już sobie wyobrazić współczesną medycynę bez możliwości korzystania z tego dobrodziejstwa.

Dodaj Komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>