Tomografia komputerowa czy rezonans magnetyczny

lip 23, 2013

Do dwóch najczęściej wykorzystywanych metod diagnostycznych należą tomografia komputerowa oraz rezonans magnetyczny. Pacjenci wielokrotnie nie zdają sobie sprawy czym różnią się poszczególne badania i które z nich lepiej jest wybrać.

Podstawowym wyróżnikiem tomografii komputerowej jest wykorzystywanie promieni rentgenowskich. Chory wjeżdża do specjalnego tunelu, w którym prześwietlane są poszczególne narządy. Musi leżeć nieruchomo, a lekarz może wydawać mu specjalne polecenia przez zamontowany w aparacie intercom. Tomografia często wymaga podania środka kontrastującego, a pacjent musi być na czczo. Badanie trwa do godziny, ale może być też zdecydowanie krótsze. Częste wykonywanie TK może być szkodliwe dla organizmu ze względu na wykorzystywanie dużej dawki promieniowania.

Rezonans magnetyczny z kolei wykorzystuje stałe pole magnetyczne oraz fale radiowe. W odróżnieniu od tomografii nie jest szkodliwe, a do tego cechuje go zdecydowanie większa dokładność. Jednak rezonans wykonywany jest zazwyczaj dopiero po przeprowadzeniu tomografii. Tak jak w przypadku TK pacjent nie może mieć przy sobie żadnych metalowych przedmiotów, a badanie może trwać nawet do kilku godzin.

Dlaczego zatem pomimo większej szkodliwości tomografia komputerowa jest częściej wykonywanym badaniem? Przede wszystkim z powodu kosztów, ponieważ rezonans magnetyczny należy do najdroższych badań diagnostycznych.