Trzy systemy tomografii komputerowej

lip 27, 2013

Tomografia komputerowa to jedno z najczęściej wykorzystywanych badań diagnostycznych. Obecnie wyróżnia się trzy podstawowe systemy TK. Jakie?

Pierwszy z nich to system tradycyjny. Pacjent kładzie się na specjalnym stole, który przesuwa się „skokami” jednocześnie obrazując kolejne części ciała. Chory często proszony jest o nabranie powietrza bądź wstrzymanie oddechu, aby wyostrzyć poszczególne fragmenty. Drugi rodzaj systemu to tomografia spiralna. Stół przesuwa się przez cały czas z jedną, określoną prędkością, a badanie przeprowadza się na bezdechu. Lampa z promieniowaniem rentgenowskim porusza się dookoła pacjenta. To badanie jest znacznie krótsze i pozwala na uzyskanie lepszych wyników podczas badania naczyń oraz zdecydowanie większe możliwości przetwarzania wygenerowanego obrazu. Z kolei najnowszym systemem jest tomografia wielorzędowa, która zdecydowanie skraca czas badania i ilość otrzymanej przez pacjenta dawki promieniowania. Jej nazwa pochodzi od równolegle ułożonych rzędów detektorów, które pozwalają na uzyskanie większej ilości przekrojów ciała.

Dodaj Komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>