W co wyposażona jest pracownia tomografii komputerowej

lip 31, 2013

W co wyposażona jest pracownia tomografii komputerowej

Każda pracownia tomografii komputerowej musi być wyposażona w odpowiedni sprzęt. Czego zatem możesz spodziewać się w gabinecie, jeżeli Ty lub bliska Ci osoba wybiera się na takie badanie?

Podstawowym elementem jest aparat tomografii komputerowej, tzw. gantra. Jego zasadniczą częścią jest aparat skanujący, który zawiera lampę rentgenowską oraz system detektorów umieszczonych wokół aparatu. Następnie możemy zauważyć stół. Jest on ruchomy, a po ułożeniu się na nim pacjenta powoli wsuwa się do urządzenia. Może poruszać się płynnym ruchem bądź „skokowo”. Z kolei osoba obsługująca tomograf komputerowy zaopatrzona jest w specjalną konsolę operatorską, za pomocą której steruje pracą aparatu oraz ma możliwość komunikowania się z pacjentem przez intercom umieszczony wewnątrz urządzenia. Wytworzenie obrazu zapewnia komputerowy system rekonstrukcji obrazu.

Nie obędzie się również bez zasilania i generatora wysokiego napięcia, który umożliwia działanie tomografu. Można także zwrócić uwagę na wyposażenie dodatkowe, którym jest strzykawka automatyczna służąca do podawania kontrastu. Zadaniem środka kontrastującego jest wyostrzenie obrazu pozwalającego na lepsze uwidocznienie badanych narządów bądź tkanek. W gabinecie znajdują się także zestawy fantomów do przeprowadzania testów kontroli jakości, podpórki do stabilizacji pacjenta na stole, respirator, gazy medyczne oraz specjalny zestaw przeciwwstrząsowy na wypadek wystąpienia poważnych działań niepożądanych po podaniu kontrastu.

Jak widzisz pracownia tomografii komputerowej wyposażona jest w cały niezbędny sprzęt służący do profesjonalnego wykonania badania.

Dodaj Komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>