Wady tomografii komputerowej

sie 2, 2013

Tomografia komputerowa to potrzebne i skuteczne badanie diagnostyczne, jednak nie jest pozbawione wad. Czy wiesz, jakie zagrożenia wiążą się z przeprowadzeniem TK?

Największe zagrożenie dotyczą promieniowania rentgenowskiego, na którym opiera się całe badanie. Właśnie z jego powodu tomografii nie mogą wykonywać kobiety w ciąży. Dlaczego? Promieniowanie X jest najlepszą drogą do uszkodzenia materiału genetycznego komórki bądź powstania wad genetycznych. Co więcej, w najgorszym przypadku może dojść do wywołania choroby nowotworowej. Prawdopodobieństwo jest bardzo małe, ale nie można go zupełnie wykluczyć.

Zagrożenia tomografii komputerowej wiążą się także z podaniem środków kontrastujących koniecznych do wyostrzenia obrazu. Pacjenci uczuleni na kontrasty nie mogą dostać preparatu i przez to zostają wykluczenia z przeprowadzenia badania, ponieważ obraz nie byłby wystarczająco czytelny. Jakie działania niepożądane mogą wywoływać kontrasty? Od wysypki, pokrzywki i nudności przez omdlenia i ciężkich wymiotów aż do drgawek i zatrzymania krążenia. Ryzyko jest naprawdę duże.

Pojedyncze badanie tomografem komputerowym raz na jakiś czas jest bezpieczne, gorzej, jeżeli będziemy powtarzać je zbyt często. W razie zagrożenia życia bądź konieczności zdiagnozowania bez wątpienia powinniśmy się na nie zdecydować.

Dodaj Komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>